شما اینجا هستید

آخرین اخبار سایت » افتتاح و کلنگ‌زنی ۱۲ پروژه سرمایه‌ای و زیرساختی پالایشگاه گاز ایلام

روح‌اله نوریان روز یکشنبه در گفت و گو با انعکاس ایلام اظهار داشت: از این تعداد ۲ پروژه افتتاح و عملیات اجرایی ۱۰ پروژه دیگر نیز آغاز می‌شود.

وی افزود: ۲ پروژه احداث مرکز کنترل داده صنعتی و نیز بهینه‌سازی سیستم کنترل و سوخت دیگ‌های بخار فشار پایین با صرف هزینه بیش از ۱۸۲ میلیارد ریال به بهره‌برداری خواهند رسید.

نوریان با بیان اینکه برای آغاز عملیات اجرایی ۱۰ پروژه دیگر، اعتباری بالغ بر ۶ هزار و ۶۸۵ میلیارد ریال تأمین شده است، یادآور شد: این پروژه‌ها شامل بازیابی گازهای ارسالی به مشعل، ساخت و نصب مخزن تحت فشار فرآیندی گاز ترش، ساخت کلدباکس، ارتقا سیستم کنترل کمپرسورهای تقویت فشار گاز و بروز رسانی سیستم قطع اضطراری هستند.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام با اشاره به اینکه برای اجرای پروژه احداث مرکز کنترل داده صنعتی و نیز بهینه‌سازی سیستم کنترل و سوخت دیگ‌های بخار فشار پایین مبلغ ۱۸۲ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است، تاکید کرد: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها، ضمن ایجاد شرایط ایمن برای سیستم‌های کنترل مرکزی پالایشگاه، پایداری تولید در بخش تولید بخار فشار پایین واحدهای یوتیلیتی نیز حاصل خواهد شد.

وی ادامه داد: با ساخت مخزن تحت فشار در مسیر ورود گاز ترش به واحد شیرین‌سازی، جایگزینی مخزن فعلی در کوتاه‌ترین زمان، ممکن شده و تاب‌آوری واحدهای شیرین‌سازی آمین در مقابله با خوردگی‌های شیمیایی افزایش خواهد یافت.

نوریان با اشاره به ساخت کلدباکس با استفاده از توان شرکت‌های سازنده داخلی، افزود: حفظ پایداری تولید و تداوم ارسال محصولات به پتروشیمی ایلام و استفاده از مبدل به‌عنوان تجهیز یدکی کلدباکس فعلی از اهداف این پروژه است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام ادامه داد: پروژه ارتقا سیستم کنترل کمپرسورهای تقویت فشار گاز برای اطمینان از پایداری تولید در بحث ارسال گاز به خط سراسری و پروژه به‌روزرسانی سیستم قطع اضطراری برای بالا بردن سطح اطمینان از عملکرد مناسب این سیستم‌ها و محافظت از سایت در مواقع خطر است.

وی تاکید کرد: با ساخت یک دستگاه کمپرسور هوا ضمن افزایش توان تولید هوای مصرفی مورد نیاز فرآیند تولید در تجهیزات یوتیلیتی و ابزار دقیق، قابلیت اطمینان واحد تولید هوای پالایشگاه نیز افزایش می‌یابد.

نوریان اضافه کرد: همچنین پروژه طراحی، خرید تجهیزات، اجرا، نصب و راه‌اندازی سیستم اعلان و اطفا حریق مخازن برای بالابردن توان تجهیزات و واحدهای آتش نشانی و مقابله با مخاطرات احتمالی و مدیریت بحران در مواقع بروز حادثه و دفع خطر با کمترین هزینه ممکن است.

وی تاکید کرد: با بازسازی و راه‌اندازی کمپرسور رفت و برگشت گازی در واحدهای تثبیت، از ارسال گاز ترش به میزان ۱۵۰ هزار مترمکعب در روز به مشعل جلوگیری به عمل آمده و در این راستا پروژه بازیابی گازهای ارسالی به مشعل با سرمایه‌گذاری یک شرکت توانمند داخلی برای ایجاد زیرساخت مناسب جهت به صفر رسیدن گازهای ارسالی به مشعل، بیش از پیش در دسترس قرار خواهد گرفت.

  • نویسنده: فریبا میرزایی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری