شما اینجا هستید

یادداشت » انتخابات در ایلام و چالش های پیشِ رو!
گروه : یادداشت
نویسنده : شیرزاد، فعال رسانه ای ایلام

پایگاه خبری انعکاس ایلام؛ امروز هر نامزدی که دامنه مردمداری او گسترده و در برخورد با مردم رفتار و گفتاری صادقانه داشته و اگر از نامزدهای ادوار گذشته است توانسته علاوه بر حفظ افراد همراه در دوران گذشته ، شخصیت های جریان ساز جدید را همراه خود کرده باشد و اینکه از همراهی و حمایت حداکثری(در حد بیشتر از ۸۵درصدی) قوم ، قبیله ، طایفه ، ایل و همچنین بزرگان و نخبگان منطقه و شهرستان خود بر خوردار باشد می تواند وزن بیشتری در انتخابات داشته باشد.

هرچند تا انتخابات مجلس آتی در اواخر ۱۴۰۲ زمان نسبتاً زیاد و مراحل متعددی باید طی شود اما بنابر مولفه های خاصی در استان ایلام ، جامعه و بخصوص جوامع روستایی و ایلیاتی قبل از شروع رسمی فرایند انتخابات درگیر آن می شوند.

آنچه در این میان می توان از آن بعنوان چالش و بلکه چالشی بزرگ یاد کرد ،اهتمام ایلات و یا حداقل شهرستان ها برای کسب کرسی نمایندگی است که البته شرط اول داشتن نامزد انتخاباتی جامع الشرایط ، اهتمام به فراهم کردن زمینه برای تک کاندید شدن و بعد هم حضور حداکثری در پای صندوق های رای.

افرادی که بعنوان نامزد انتخاباتی مطرح می شوند به دو دسته تقسیم می شوند که نخست؛ شامل افرادی که در دور و ادوار گذشته در این عرصه بوده اند و یا افراد جدید الورود که معمولا برای موکلین از جذابیت بیشتری برخوردارند.

مردم بعنوان انتخاب کننده هیچگاه حافظه خود را از رفتار نامزدهایی که جزو دسته نخست و از افراد حاضر در ادوار گذشته هستند پاک نکرده و کلا شخصیت و رفتار ها و وعده وعید های این افراد در فاصله زمانی انتخابات سابق و اسبق تا کنون را تحلیل و بررسی می کنند که در حقیقت مانند حسابرسی از اعمال و رفتار نامزدهای مدعی انتخابات هست.

افکار عمومی هیچگاه به نامزد انتخاباتی که از جایگاه اداری و دارای مسئولیت بوده و نتوانسته حداقل دِین خود، که همانا حضور در بین مردم پس از دوران انتخابات بوده را ادا کند، پذیرش نمی کند و در حقیقت این دسته افراد را افراد آزموده شده و مردودی در آزمون می دانند.

امروز هر نامزدی که دامنه مردم داری او گسترده و در برخورد با مردم رفتار و گفتاری صادقانه داشته و اگر از نامزدهای ادوار گذشته است توانسته علاوه بر حفظ افراد همراه در دوران گذشته ، شخصیت های جریان ساز جدید را همراه خود کرده باشد و اینکه از همراهی و حمایت حداکثری(در حد بیشتر از ۸۵درصدی) قوم ، قبیله ، طایفه، ایل و همچنین بزرگان و نخبگان منطقه و شهرستان خود برخوردار باشد می تواند وزن بیشتری در انتخابات داشته باشد.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری