شما اینجا هستید

آخرین اخبار سایت » برپایی ۱۵۰ غرفه صنایع‌دستی و سوغات محلی در مسیر تردد زائران در ایلام  
نویسنده : فریبا میرزایی


انعکاس ایلام/مدیرکل میراث‌فرهنگی ایلام گفت: تعداد ۱۵۰ غرفه صنایع‌دستی و سوغات محلی با معرفی ۳۳ رشته فعال صنایع‌دستی در مسیر اصلی بازگشت زائران به استان برپا شد.

 

به گزارش انعکاس ایلام؛ فرزاد شریفی اظهار داشت: این نمایشگاه با استقبال بی نظیر زائران اربعین در مسیر بازگشت قرار گرفت.

 

وی همچنین از پویش هر زائر یک سفیر برای ایران اسلامی خبر داد و افزود: در راستای معرفی صنایع‌دستی این اداره‌کل اقدام به کار فرهنگی با عنوان “هرزائر یک سفیر برای ایران اسلامی” برای دعوت مردم عراق به ویژه موکب‌داران عراقی به ایران که در حال خدمت‌رسانی به زائران ایرانی هستند، کرد که این محصول صنایع‌دستی که متبرک به نام مبارک علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) است توسط صنعتگران ایلامی تولید شده و توسط زائران ایرانی به عنوان یک سفیر به موکب داران عراقی برای دعوت به ایران اهدا شد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام گفت: هدف از این اقدام معرفی کشور و ظرفیت‌های استان ایلام در حوزه اقتصادی برای معرفی هرچه بیشتر محصولات صنایع‌دستی و فرصت‌های گردشگری استان بود.

 

شریفی با اشاره به‌اینکه در موکب و غرفه‌اطلاع‌رسانی این اداره‌کل از زائران اربعین با توزیع نذورات پذیرایی شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه این اداره‌کل به‌عنوان معین شهرستان ملکشاهی معرفی شد، برای رفاه حال زائران و پذیرایی از آنان با فرمانداری این شهرستان همکاری‌های ویژه‌ای در راستای کمک‌های غیرنقدی به موکب‌ها انجام شد.

 

وی به آخرین اقدام این اداره‌کل در آستانه اربعین به مراسم سنتی و آیینی چمر در عزای امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: هدف از برگزاری مراسم سنتی چمر امام حسین(ع) را معرفی و شناخت فرهنگ و سنن مردم ایلام و از طرفی حزن و اندوه این مراسم در اربعین حسینی(ع) به زائران بود.

 

مدیرکل میراث فرهنگی ایلام ادامه داد: برگزاری مراسم سنتی چمر در پایانه برکت مرز مهران مورد استقبال مسئولان کشوری و استانی و همچنین زائران قرار گرفت.

 

وی عنوان کرد: آیین سنتی چمر در سال ۱۳۹۰ و به شماره ۳۱ در فهرست آثار ناملموس کشور ثبت شده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری