شما اینجا هستید

ویژه خبری » تصویب عرصه وحریم ۲ اثر تاریخی ایلام
گروه : ویژه خبری

به گزارش انعکاس ایلام؛ فرزاد شریفی با اعلام این خبر اظهار کرد: نقشه و ضوابط عرصه و حریم دو اثر تاریخی استان ایلام شامل پشت قلعه در شهرستان چوار  و تپه تاریخی گوران در شهرستان هلیلان که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند در شورای حرایم وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تصویب رسید.

وی افزود: محدوده حریم آثار مذکور تحت حفاظت و نظارت این ادره‌ کل است و هرگونه دخل وتصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر، برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات ومجازات های بازدارنده جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام با بیان اینکه عرصه و حریم آثار تاریخی با توجه به درجه اهمیت اثر و براساس کاوش و گمانه‌زنی گستره آثار تعیین می‌شود، یادآور شد: عرصه و حریم مصوب آثار پس از ابلاغ وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به استاندار ایلام، ازسوی استاندار به دستگاه‌های خدمات‌رسان استان ابلاغ می‌شود.

شریفی با بیان اینکه آثار تاریخی بیانگر گذشته فرهنگی و زندگی گذشتگان ما است، گفت: نسل‌های آینده نیز باید با پیشینه خود، تاریخ و چگونگی زندگی گذشتگان خود آشنا شوند و تنها راه این امر نگهداری از آثار تاریخی و ملی است.

وی ادامه داد: پشت قلعه چوار از آثار تاریخی دوره اوایل اسلامی است که این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۸۰۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و تپه تاریخی گوران نیز با شماره ثبت ۲۶۰۱۵ در تاریخ ۲۶/۱۲/۱۳۸۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری