شما اینجا هستید

سیاسی » فرصتی که از قَبَل سفر رئیس جمهور به ایلام پدیدار می شود
گروه : سیاسی , یادداشت
نویسنده : فرزاد شیرزاد

انعکاس ایلام/قطعا همراه رئیس جمهوری وزرایی حضور دارند که حضور آنان در شهرستان های استان می تواند بواسطه نگاه از نزدیک ، گره گشای امورات ملت شود.

آنچه لازمه بهره برداری از این سفر به نفع استان است اینکه؛ فرمانداران شهرستان های تابعه با بررسی نیازمندی ها و رعایت اولویت ها ، جمع بندی لازم را بعمل آورده و آنرا بعنوان مطالبات اصلی شهرستان یا راسا یا بواسطه استاندار ، ارائه کنند.
مسئولین مربوطه استانی نیز باید با واکاوی کاستی ها و ظرفیت های مناطق مختلف استان با در نظر گرفتن اهم و مهم آنها با ارائه نظر کارشناسی و برآورد هزینه های لازم ، نسبت به ارائه آنها به وزرای مربوطه مبادرت ورزند.
امروز مشکل اصلی استان به تبعه کشور ، چند مقوله مهم بیکاری و لزوم ایجاد زیرساخت های اشتغال ، گرانی و تورم و اهمیت راه اندازی صنایع مادر مانند قطعه سازی ، احداث کارخانه های بزرگ خوراک دام و طیور ، ایجاد کارخانه های تبدیلی صنایع خوراکی و ارائه امتیازات و تسهیلات کارگاه های کوچک و متوسط به روستاییان است که با بومی شدن تولید در استان علاوه بر درآمد زایی و اشتغال آفرینی به کاهش قیمت تمام شده کالا خواهد انجامید و در نتیجه در مهار گرانی نتیجه بخش خواهد بود.
لازم است در بخش بهداشت و درمان ، با توجه به همسایگی کشور عراق و بحث گردشگری پزشکی و درمانی ، ایلام از یک بیمارستان مدرن و فوق تخصصی بهره مند شود تا علاوه بر پذیرش بیماران کشور همسایه که ارز آوری دارد ، رنج سفر بیماران خاص ایلامی به مرکز و سایر استان ها را کم کرده و مداوا در استان صورت بگیرد.
در حوزه مسکن ، شایسته است مسئولین محترم ، وزیر اقتصاد را برای تشویق بانک های عامل در بحث همکاری و ارائه تسهیلات به متقاضیان ساخت مسکن ، توجیه کنند.
با توجه به جغرافیای استان و وضعیت آب و هوایی استان ، مسئولین مربوطه ، تلاش کنند تا دولت در حوزه کشاورزی و دامداری با ارائه تسهیلات ارزان قیمت ، صنعت دامداری و کشاورزی را در استان از حالت سنتی در آورده و به سیستم صنعتی و مدرن تغییر دهد.
همه مسئولین و جامعه نخبگان استان متحد و منسجم ، مطالبات بحق استان را از رئیس جمهور طلب کنند و در حوزه راه ، بر ایجاد بزرگراه و احداث خط آهن و همچنین ایجاد و تقویت ردیف اعتباری برای حذف نقاط حادثه خیز در سطح استان تاکید کنند.
در حوزه شهرسازی ؛ مسئولین مربوطه با جدیت بحث الحاق زمین های اطراف شهرها را به زمین شهری پیگیری و الحاق سکونت گاه های غیررسمی در حاشیه شهرها بویژه در شهر ایلام را پیگیری و بر رفع مشکلات حاشیه نشینان و لزوم ارائه خدمات زیر ساختی به آنان اهتمام ورزند.
امروزه افسردگی و غم زدگی و خودکشی در بین مردم ایلام بخصوص جوانان و حتی نوجوانان بسیار نگران کننده است و درکنار تلاش برای رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان و ایجاد زمینه ازدواج ، وجود سینما ، مراکز فرهنگی و تفریحی ، ایجاد پارک ها و فضای سبز مناسب با امکانات ورزشی- تفریحی ، یک ضرورت است و چه بسا برخی شهرهای استان از وجود حداقل امکانات تفریحی محروم هستند.
در پایان باید یادآور شویم که اگر در مرحله پیش از سفر ریاست جمهوری به استان بتوان نیازمندی ها ، ظرفیت ها ، مطالبات بحق مردمی و برآوردهای هزینه ای را صحیح جمع آوری ، دسته بندی و اولویت بندی بکنیم ، در مرحله سفر می توان آنها را برای رئیس جمهور و هیئت همراه بدرستی تبیین و مطالبه کرد که می تواند در بخش قابل توجهی منتج به نتیجه مطلوب و به نفع استان تمام شود.

مسئولین استانی نباید همه بار میزبانی و برنامه ریزی را بر دوش استانداری انداخته و خود غایب بزرگ این واقعه مهم شوند، بلکه باید خود علمدار این واقعه شوند

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری