شما اینجا هستید

آخرین اخبار سایت » فرهنگ سازی مهمترین راهکار در مقابله با حریق در منابع طبیعی است

به گزارش انعکاس ایلام؛ حسن بهرام نیا روز شنبه در نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان ایلام افزود: طبق ماده ۲ قانون مدیریت بحران همه دستگاه‌ها اعم از محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری، فرمانداران، جمعیت هلال احمر و دیگر ادارات و نهاد‌های مرتبط باید در مدیریت، جلوگیری و مهار حوادث طبیعی یا انسان ساخت مشارکت داشته باشند.

وی افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در فضای مجازی یک کانال ایجاد و در آن موارد ایمنی و هشدار‌های مربوط به حفظ و نگهداری از طبیعت و نیز آموزش‌های لازم در خصوص حفاظت از عرصه‌ها هنگام روشن کردن آتش و دیگر موارد را بارگذاری و برای عموم مردم اطلاع رسانی کند.

استاندار ایلام اضافه کرد: امسال با توجه به بارندگی‌های موثری که داشتیم سطح مراتع و زیراشکوب جنگل‌ها رشد بسیار مطلوبی یافت که همین امر در ماه‌های گرم سال خطر آتش سوزی را افزایش می‌دهد.

بهرام نیا تاکید کرد: باید از هم اکنون آموزش‌های لازم در خصوص راه‌های جلوگیری از بروز آتش سوزی و مهار آن در صورت وقوع به عامه مردم به ویژه جوامع محلی نزدیک اراضی مرتعی و جنگلی و کشاورزان داده شود.

وی اظهار کرد: فرمانداران و بخشداران مکلف هستند از افراد علاقمند به طبیعت برای تشکیل تیم‌های مقابله با آتش سوزی استفاده کنند و آموزش‌های لازم برای مقابله با پدیده آتش سوزی را به این گروه‌ها ارائه و در صورت لزوم تجهیزات لازم را در اختیار آن‌ها قرار دهند.

استاندار ایلام ادامه داد: سال گذشته از مبلغ ۴۲ میلیارد تومان با تخصیص ۲۲ میلیارد تومان و معادل ۵۲ درصد برای تعیین تکلیف هشت پروژه در جهت مقابله با آتش سوزی و مهار حریق و خرید تجهیزات لازم به برخی دستگاه‌های اجرایی اعتبار در نظر گرفته شد.

وی به موضوع حادثه آتش سوزی ایستگاه چهار پمپاژ سد ایلام هم اشاره کرد و گفت: شبکه‌های توزیع و انتقال آب سد ایلام فرسوده و قدیمی است که باید مسئولان استان نسبت به تامین اعتبار برای بهسازی این شبکه‌های آب رسانی رایزنی کنند.

بهرام نیا در خصوص بارش موثر نزولات جوی طی ماه‌های اخیر در سطح استان ایلام هم گفت: یکی از مهمترین مشکلات سال گذشته تنش آبی شدید استان و نگرانی‌های حاصل از کمبود منابع آبی و ذخیره آب پشت سد‌ها بود که به دلیل کمبود بارش طی سالیان اخیر میزان حجم آب ذخیره شده در سد‌های استان کاهش چشمگیری یافت.
وی به میزان مطلوب سطح آبگیری پشت سد‌ها در اثر بارش‌های اخیر اشاره کرد و ادامه داد: در سد دویرج به میزان ۲۰۵ میلیون مترمکعب معادل ۹۲ درصد، سد ایلام به میزان ۶۱ میلیون مترمکعب معادل ۸۶ درصد، سد کنگیر به میزان ۱۹ میلیون مترمکعب معادل ۷۴ درصد و سد گلال به میزان ۱۹ میلیون مترمکعب به میزان ۶۰ درصد از حجم اصلی این سد‌ها آب ذخیزه شده است.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری