شما اینجا هستید

اجتماعی »  وجود ۱۳ نهالستان در دو منطقه سردسیری و گرم سیری ایلام

به گزارش انعکاس ایلام؛ ابراهیم پیرزادیان در جلسه کارگروه اجرایی و هماهنگی استانی که در راستای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت به ریاست معاون عمرانی برگزار شد اظهار داشت:  خوشبختانه با توجه به سرانه جنگل در استان، از ۶۴۱ هزار هکتار جنگل سهم هر نفر حدود یک هکتار می باشد اما در بعضی مناطق خلاءهایی دیده می شود که با اجرای این طرح بزرگ این خلاءها از بین خواهد رفت.

وی افزود: کاشت یک میلیارد درخت با توجه به شرایط اقلیمی کشور و پایین بودن سرانه فضای سبز و پوشش گیاهی و درختی اکنون یکی از اولویت های اساسی سازمان منابع طبیعی در سراسر کشور است و این اقدام مهم با حمایت دولت و مشارکت مردم و بخش خصوصی به مدت ۴ سال در کشور اجرایی می شود.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام گفت: : استان ایلام با داشتن ۱۳ نهالستان در دو منطقه سردسیری و گرم سیری با ظرفیت تولید سالانه ۱۸ میلیون اصله نهال را دارد.

پیرزادیان ادامه داد:  نهال های تولید شده در راستای گسترش فضای سبز، مبارزه با ریزگردها، بیابانزدایی، جنگل کاری اقتصادی، احیاء و غنی سازی جنگل، ایجاد پارک های جنگلی، زراعت چوب و پارک های محله ای و همچنین فضای سبز شهری و روستایی کاشت خواهند شد.

وی بیان داشت: در حال حاضر دو میلیون نهال در نهالستانهای این اداره کل وجود دارد و از تمام شهرداری ها و دهیاری ها و همچنین اقشار مختلف مردم و کلیه دستگاه های دولتی و غیردولتی که در کاشت نهال شرکت می کنند خواست میزان درخواستی و منطقه مورد نظر کاشت را اعلام تا نهال در اختیارشان قرار دهیم

در ادامه معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام ضمن مثبت ارزیابی نمودن این طرح گفت:  سهم ایلام از طرح نهضت ملی «کاشت یک میلیارد نهال در کل کشور» سالانه ۱۸ میلیون نهال است که شیوه نامه کاشت، حفاظت و نگهداری نهال ها در شهرستان ها تدوین و به فرمانداری ها ابلاغ می شود.

 مهندس سعید هژبری روز سه شنبه ۲ اسفندماه در نشست هماهنگی طرح نهضت ملی کاشت یک میلیارد نهال در کل کشور و کاشت سالانه ۱۸ میلیون نهال در استان، گفت: سهم هر شهرستان استان از کاشت ۷۲ میلیون نهال طی ۴ سال براساس شاخص های جمعیتی و مساحت هر شهرستان مشخص و مقرر شده که طی هر سال ۱۸ میلیون نهال و از سال ۱۴۰۲ تا ۱۴۰۶ در مجموع ۷۲ میلیون نهال در استان کاشت شود.

وی در ادامه افزود: کمیته ای متناظر همین کمیته، به ریاست فرمانداران در شهرستان تشکیل شود و فرمانداران ریاست این کمیته و رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری هر شهرستان دبیر این کمیته هستند.

مشارکت مردم در طرح نهضت کاشت ۱۸ میلیون اصله نهال طی یکسال در استان تقویت می شود

معاون استاندار ایلام خواستار حضور فعال و مشارکت هم جانبه مردم در طرح کاشت ۱۸ میلیون نهال سالانه در استان شد و گفت: مشارکت مردم در طرح نهضت کاشت ۱۸ میلیون اصله نهال طی یکسال در استان تقویت می شود.

وی با تأکید بر حفاظت از نهال ها در استان پس از کاشت، گفت: قبل از کاشت هر نوع نهال، باید از کیفیت نوع خاک، محل نگهداری و محل تأمین آب نهال اطمینان حاصل شود.

مهندس هژبری گفت: نهال کاری و درختکاری اولویت نخست برنامه های استان باشد و در این راستا از تمامی ظرفیت دستگاه های اجرایی استان، مردم و سمن های مردمی برای کاشت ۷۲ میلیون نهال در استان طی ۴ سال،استفاده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام با بیان اینکه کاشت نهال بصورت فراگیر در استان مشارکت همه دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد را می طلبد، افزود: همه ما مسئولان نسبت به موضوع جنگل‌کاری و نهال کاری مسئول هستیم.

وی اضافه کرد: فرهنگ‌سازی در خصوص کاشت نهال با استفاده از فضای مجازی و صدا و سیما در دستور کار گیرد و از کسانی که در حوزه منابع طبیعی و درختکاری بصورت داوطلبانه وارد عمل شدن تقدیر شود.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری