شما اینجا هستید

ویژه خبری » کاهش نرخ باروری در زنان ایلامی
گروه : ویژه خبری

به گزارش انعکاس ایلام؛ علی نیکونهاد از کاهش ۱.۴۱ درصدی نرخ باروری زنان استان در سال ۱۴۰۱ خبر داد و اظهار داشت: این موضوع نشان می‌دهد هر یک از زنان این استان در طول دوره باروری تنها ۱.۴۱ نوزاد را به دنیا می‌آورند، در حالیکه میانگین این تعداد در سطح کشور ۲ مورد است.
وی با بیان اینکه بیشترین نرخ موالید مربوط به شهرستان‌های دهلران و چرداول است، افزود: ادامه این وضعیت یک آسیب جدی بوده و بیانگر حرکت جمعیت استان به سمت سالمندی است و برای کاهش این نرخ ایجاد مرکز ناباروری زنان استان ایلام در دست اقدام است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام  اضافه کرد: در استان ایلام با راه اندازی ۲ مرکز ناباروری در شهرستان‌های ایلام و دره شهر میزان نرخ موالید در استان افزایش خواهد یافت و هم اکنون ۸۵۰ زوج نابارور برای دریافت تسهیلات باروری به بانک‌های عامل معرفی شده اند.
به گفته وی از ۷۳ ماده قانون جوانی جمعیت ۴۳ بند آن مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که در استان ایلام ۸۳ درصد آن اجرایی شده و ایجاد مراکز ناباروری سطح ۲ در شهرستان‌های ایلام و دره شهر توسط معاونت درمان از مهمترین اقدامات دانشگاه علوم پزشکی است.
نیکونهاد در مورد اجرای قانون جوانی جمعیت از سوی دانشگاه علوم پزشکی توضیح داد: یک برنامه عملیاتی تکلیفی از سوی دانشگاه به تمامی خانه‌های بهداشت و درمانگاه‌های استان به ویژه مناطق روستایی و عشایری ابلاغ شده که در این بخشنامه اختصاصی کارکنان این مراکز باید برای زوجین فاقد فرزند یا تک یا ۲ فرزند در خصوص مزایای فرزندآوری مشاوره‌های رایگان را ارائه دهند، این طرح از نیمه دوم سال گذشته شروع شده و آثار آن در سال‌های آتی مشخص خواهد شد.
وی یادآور شد: همچنین مراکز مشاوره قبل و حین ازدواج نیز برای مراجعه زوجین تجهیز شده اند و داروخانه‌ها اقلام جلوگیری از بارداری را فقط در شرایط ویژه و با نسخه معتبر پزشک به افراد واجد شرایط پرداخت می‌کنند.
انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری