شما اینجا هستید

آخرین اخبار سایت » ۳۸۰۰ باب کتابخانه در کشور خدمات ارائه می‌دهند

به گزارش انعکاس ایلام، مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، روز چهارشنبه ۲ اسفند‌ماه در نشست با اصحاب مطبوعات و رسانه گفت: سابقه و ساختار کتابخانه‌های عمومی در کشور سال ۱۳۴۴ است.
وی افزود: کتابخانه عمومی تربیت، نخستین کتابخانه عمومی دولتی ایران در دوران معاصر است که در سال ۱۳۰۰ در شهر تبریز ایجاد شد.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: در حال حاضر ۳۸۰۰ باب کتابخانه در سطح کشور فعال است که از این تعداد ۲۸۰۰ باب کتابخانه عمومی و یک هزار باب کتابخانه مشارکتی و خصوصی در سطح کشور به ارائه خدمات کتابخانه‌ای می‌پردازد.
رمضانی خاطرنشان کرد: شبکه کتابخانه‌ای ایران در کشور رتبه ۲۰، در آسیا رتبه ۵ و در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس رتبه اول را داراست.
وی تصریح کرد: در نسل جدید کتابخانه‌های عمومی ۶۰ خدمت متنوع ارائه می‌شود.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اظهار داشت: با انعقاد تفاهم‌نامه با کمیته‌امداد جهت راه‌اندازی مراکز مشاوره‌ای به منظور سهولت دسترسی در نهایت به ۷۰۰ مرکز در کتابخانه‌های عمومی خواهیم رسید و از ابتدای بهمن ماه تاکنون ۵ مرکز ایجاد شده است.
وی ادامه داد: سرانه مطالعه در کشور حدود ۳۳ دقیقه بدون احتساب کتب درسی و دینی است.
رمضانی افزود: پیمایشی با عنوان عادات خواندن ایرانیان با کمک دانشگاه تهران در حال انجام است که امیدواریم تا پایان اسفند نتیجه این پیمایش اعلام شود.
وی بیان داشت: توجه به کتابداران به عنوان تولیدکنندگان خدمات فرهنگی، از نظر آموزش و معیشت لازم و اقداماتی مطلوبی در این حوزه صورت گرفته است.
رمضانی خاطرنشان کرد: سیاست اصولی و اساسی نهاد کتابخانه‌ها خدمات در کل کشور است به گونه‌ای که ۸۰۰ کتابخانه روستایی در کشور داریم که به مردم خدمات ارائه می‌دهند.
وی در پایان گفت: توسعه کتابخانه‌های سیار در دستور کار قرار دارد که در شروع دولت کمتر از ۳۰ کتابخانه وجود داشت و در حال حاضر ۵۰ مورد فعال است و تلاش بر این است تا قبل از پایان دولت کار و کرامت ۲۰۰ کتابخانه دیگر به این مجموعه اضافه شود.
  • نویسنده: فریبا میرزایی 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری