شما اینجا هستید

آخرین اخبار سایت » افتتاح ۷ پروژه مخزن ذخیره آب در ایلام همزمان با دهه فجر

به گزارش انعکاس ایلام، پرویز ناصری مدیرعامل آبفا ایلام صبح پنج‌شنبه ۱۲بهمن‌ماه در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه ایلام به مناسبت دهه فجر در سالن جلسات این شرکت، به طرح‌ها و پروژه‌های آبرسانی قابل افتتاح آب و فاضلاب استان ایلام در حوزه روستایی اشاره کرد و گفت: ۷پروژه مخزن ذخیره آب در شهرستان‌های چوار و چرداول با ظرفیت مخازن یک هزار و ۵۵۰ مترمکعب و اعتبار ۲۵۷ میلیارد ریال در دهه‌فجر افتتاح می‌شود.

وی افزود: این مخازن ۱۲روستا با جمعیت ۳۰۵۵نفر را تحت پوشش قرار می‌دهند.

مدیرعامل آبفا ایلام، ادامه داد: فاز اول آبرسانی به ۱۶روستای مجتمع مورت در شهرستان چوار شامل حفر و تجهیز دو حلقه چاه آب، احداث یک باب تصفیه‌خانه آب به ظرفیت ۴۰لیتر در ثانیه، احداث ۱۰ باب مخزن ذخیره آب، اجرای خطوط انتقال آب به طول ۴۱ کیلومتر، اصلاح ۴۵ کیلومتر شبکه توزیع آب با اعتبار ۷۲۰میلیاردریال نیز در این ایام افتتاح می‌شود که بیش از ۲هزار و ۵۲۱ نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

ناصری خاطرنشان کرد: آبرسانی به روستای دول‌گل مهران با اجرای خط انتقال به طول ۶۶۰۰متر و اصلاح شبکه به طول ۱۸۰۰متر با اعتبار ۶/۷ میلیاردریال با مشارکت شرکت ملی نفت ایران از دیگر پروژه‌های آبرسانی قابل افتتاح در حوزه روستایی در دهه فجر امسال است.

وی اظهار داشت: همچنین فاز اول آبرسانی به روستای داجیوند شهرستان هلیلان با اعتبار ۱۶۰ میلیارد ریال شامل حفر و تجهیز حلقه چاه آب شرب، احداث یک باب مخزن، احداث یک ایستگاه پمپاژ آب و اجرای ۱۱کیلومتر خط انتقال آب و تحت پوشش قرار دادن ۱۱۶۰ نفر از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح در حوزه روستایی است.

وی به پروژه های قابل افتتاح در حوزه شهری اشاره کرد و تصریح کرد: اجرای خط انتقال بلوار پژوهش شهر ایلام با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال و به طول ۱.۱کیلومتر، آبرسانی به شهرک میلاد شهر ایلام با اعتبار ۱۱۰ میلیارد ریال و به طول ۲.۵کیلومتر، اجرای خط انتقال آب چاه‌های دشت محسن آب به شهر مهران با اعتبار ۱۱۰ میلیارد ریال و حفر و تجهیز ۳ حلقه چاه و اجرای خط انتقال چاه‌های آب منطقه بره‌بیجه دهلران با اعتبار ۵۸ میلیارد ریال انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون یک هزار و ۵۰۰میلیارد تومان اعتبار برای پروژه‌های آب و فاضلاب در ایلام هزینه شده است که زیرساخت‌های خوبی در حوزه شهری و روستایی انجام گرفته است.

ناصری عنوان کرد: از اقدامات بسیار مهم انجام شده استفاده از ظرفیت جهاد آبرسانی است که در دی‌ماه سال ۱۴۰۰ تفاهم‌نامه برای آب‌رسانی به ۱۰هزار روستا با اعتباری بیش از ۳۰هزار میلیارد تومان انجام گرفت، این طرح در استان ایلام با آب‌رسانی به ۱۲۸ روستا با اعتباری بیش از ۵۰۷میلیارد تومان در قالب ۱۸مجتمع شامل ۲۴۹کیلومتر خط انتقال و ۴۳۸ شبکه توزیع و دو حلقه چاه آب و ۳۷ مخزن به حجم ۱۲هزار و ۷۵۰مترمکعب در حال انجام است.

وی بیان داشت: این طرح خوشبختانه از اردیبهشت سال گذشته و در ۱۰شهرستان استان آغاز شده است و در ایلام، بهسازی دو حلقه چاه حفر شده ۲۲۴کیلومتر شبکه در روستاها و با ۱۹۸کیلومتر خط انتقال انجام شده است.

وی یادآور شد: ۸هزار و ۲۵۰مترمکعب مخزن ساخته شده است و در مجموع ۵۹روستای استان کار ۴۷پروژه به اتمام رسیده است.

وی متذکر شد: پیشرفت فیزیکی پروژه‌های جهاد آبرسانی در کشور ۴۵درصد و در استان ایلام ۷۳درصد است.

مدیرعامل شرکت ابفای ایلام گفت: هم اکنون ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۸ درصد جمعیت روستایی از خدمات این شرکت بهره‌مند هستند.

وی با بیان اینکه شرکت آبفا دستگاه خدمات‌رسان است، بیان داشت: تامین و توزیع آب شرب از جمله وظایف و اهداف این شرکت است.

ناصری متذکر شد: ۶٠درصد اب مردم از سد ایلام، ۳۵ درصد چشمه گل کل و مابقی از چاه های سطح شهر تامین می‌شود.

وی افزود: با رایزنی‌های انجام شده، شبکه فرسوده اب ایلام طی سه سال اصلاح می‌شود که برای اجرای این طرح ۷٠٠ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که مقرر گردیده ۱٠٠ میلیارد از این رقم از اعتبارات ۱۴٠۲ تخصیص یابد.

مدیرعامل شرکت آبفای ایلام گفت: ارتقا تصفیه خانه فاضلاب ایلام از ۵۴٠ لیتر در ثانیه به ۸۴٠ لیتر در ثانیه که از مطالبات به حق مردم می باشد در دستور کار قرار دارد و به زودی وارد فاز اجرایی می‌شود.

وی در پایان گفت: همچنین یک قرارداد متمم در مرحله امضا داریم که برای تکمیل آبرسانی به ۲۱۱ روستا‌های استان ۸۰۰میلیارد تومان مورد نیاز است ودر صورت موافقت با این متمم از نظر زیرساخت‌ها و تامین آب در آینده برای آبرسانی به روستاها مشکلی نخواهیم داشت.

در حال حاضر بیش از ۲۴۳هزار مشترک آب در استان وجود دارد.

 

  • نویسنده: فریبا میرزایی 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری