شما اینجا هستید

آخرین اخبار سایت » صدور بیش از ۲۹ هزار جلد سند مالکیت روستایی در ایلام

به گزارش انعکاس ایلام؛ علی مرادپور رئیس ثبت اسناد و املاک استان ایلام، در مورد طرح حدنگاری در مناطق روستایی گفت: تعداد کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان تقریباً ۳۷۵ روستا هستند که با همکاری بنیادمسکن انقلاب اسلامی تعداد ۲۷۰ روستا که نقشه تفکیکی آن به بنیاد مسکن تهیه و ارسال شده پس از طی تشریفات لازم تعداد ۲۹ هزار و ۳۱۳ جلد سند مالکیت حدنگار مربوط به اراضی و املاک و بافت مسکونی روستا صادر شده است.

وی یادآور شد: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، تعداد ۳ هزار و ۳۳۹ فقره سند مالکیت حدنگاری صادر شده اما تعداد باقیمانده روستاها که اقدام نشده‌اند، ۱۰۰ روستا هستند که از این تعداد ۴۶ روستا در عرصه مالکیت بنیاد مستضعفان است و ۵۰ روستا در حوزه مناطق جنگی که هر کدام قانون خاص خود را دارند و ۴ روستا نیز در شرف انجام سند هستند.

مرادپور متذکر شد: یکی از موانع جدی طرح حدنگاری خصوصاً در حدنگاری اراضی کشاورزی متقاضی محور بودن آن‌ها است، علی‌رغم آنکه در بحث نقشه‌برداری کارهای خوبی توسط شرکت‌های طرف قرارداد انجام شده لیکن برای به نتیجه رسیدن این کارها علاوه بر نقشه‌برداری اراضی شرکت‌های طرف قرارداد، مستندات مالکیت اشخاص و متصرفین اراضی کشاورزی را باید اخذ و در سامانه مربوطه بارگذاری کرد که این امر که این امر مستلزم همکاری کشاورزان و ارائه مدارک و مستندات مالکیت خود از قبیل اسناد اصلاحات ارضی، مبایعه‌نامه اسناد رسمی انتقال و … است.

وی اظهار داشت: به دلیل اینکه اکثر زارعین اولیه صاحب نسق فوت شده‌اند و اختلافاتی که بین وراث آن‌ها ممکن است به وجود بیاید علی‌رغم تبلیغات گسترده اداره ثبت اسناد و ارگان‌های ذیربط، استقبال خوبی از طرف کشاورزان به عمل نیامده است.

مرادپور تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود اراضی کشاورزی مازاد بر نسق بودن اراضی اصلاحات ارضی مرحله اول است یعنی اکثر نسق‌های زراعانه مرحله اول زراعت مازاد نسق دارند که در تصرف زارعین است و تاکنون تفکیک اراضی تصرفی مازاد بر اسناد اصلاحات ارضی از سوی مراجع ذیربط در وزارت جهادکشاورزی مشخص نشده است.

وی در پایان گفت: از دیگر مشکلات بحث استعلامات متعددی است که اداره ثبت در موقع حدنگاری و تثبیت اراضی باید از مراجعی مانند اداره کل منابع‌طبیعی، راه‌وشهرسازی، شرکت آب منطقه‌ای، شرکت برق، گاز و حمل و نقل و پایانه‌ها به عمل بیاورد که خود این موضوع باعث زمان‌بر شدن فرآیند حدنگاری و صدور سند مالکیت حدنگاری اراضی و املاک می‌شود.

گفتنی است، با توجه به اینکه مطابق ماده ۱۱ قانون جامع حدنگار، ادارات ثبت و سایر ادارات ذیربط و شهرداری‌ها از ارائه هرگونه خدمت به اسناد مالکیت دفترچه‌ای منع شده‌اند، لذا باید نسبت به تعویض و تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک‌برگ اقدام شود.

  • نویسنده: فریبا میرزایی 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

انعکاس ایلام | پایگاه تحلیلی خبری